شعاع میدان
r=120
زمان
r=20s
عدد پی( π = 3)
اتومبیل وارد میدان شده و از طرف دیگر خارج میشود، یعنی در واقع نصف دایره (نیمدایره) را طی کرده
۱. مسافت طیشده
مسافت مسیر روی نیمدایره است، پس باید طبق فرمول محیط دایره
شعاع (۱۲۰) رو ضرب ۲ کنی و در نهایت ضرب در ۳(عدد پی) کنی
120*2*3=720
حالا این میشه محیط کل دایره اما ما محیط نصف دایره رو میخواستیم پس مسافت تقسیم دو میشه
720÷2=360
مسافت 360 هست
جابجایی کوتاهترین فاصله بین نقطهی ورود و خروج است — یعنی قطر دایره رو باید حساب کنی :
یعنی باید شعاع رو ضرب در 2 کنی
120*2=240
جابجایی=240m✅
۳. تندی متوسط
تندی متوسط از رابطه زیر به دست میاد
مسافت ÷ زمان یعنی:
360÷20=18 m/s
✅ تندی متوسط = ۱۸ متر بر ثانیه
۴. سرعت متوسط
سرعت متوسط با استفاده از بردار جابجایی محاسبه میشه:
جابجایی ÷ زمان
240÷20=12 m/s
✅ سرعت متوسط = ۱۲ متر بر ثانیه
🔹 خلاصه پاسخها:
مسافت : 360 متر
جابجایی: 240 متر
تندی متوسط : 18 m/s
سرعت متوسط: 12 m/s
معرکه یادت نره ✨