مبین صدقی

ریاضی پنجم. فصل چهارم ریاضی پنجم

لطفا تا ساعت ۱۰ شب جواب بدین

جواب ها

معرکه یادت نره 🫂❤ اولین نفر🫂❤ --- مراحل حل: ۱. معادله مکان قائم: y(t) = y_0 + (V_0 /sin/theta) t - /frac12 g t^2 /] با y_0 = 10 متر، /theta = 40^/circ، و g = 9.8 / /text{m/s}^2. ۲. در زمان برخورد t_f، y(t_f) = 0: 0 = 10 + (V_0 /sin 40^/circ) t_f - /frac12 (9.8) t_f^2 ۳. معادله مکان افقی (که در تصویر فاصله برخورد مشخص نیست، بنابراین مسئله بدون یک شرط اضافی حل نمی‌شود). معمولاً در این سوالات، فرض می‌شود که نقطه برخورد درست در پایین نقطه پرتاب روی سطح زمین نیست، و ما باید از اطلاعات دیگری مثل رسیدن به بیشینه ارتفاع خاص یا زاویه برخورد استفاده کنیم. اما با توجه به عدد ۴۰ درجه و شکل، احتمالاً می‌خواهند حداقل سرعت لازم برای برخورد به سطح دور از پایه قائم را حساب کنیم؟ در این صورت چون زمان برخورد t_f را نداریم، یک جواب منحصر به فرد نیست. اگر معادله سهمی حرکت: y = y_0 + x/tan/theta - /frac{g x^2}{2 V_0^2 /cos^2/theta} /] برای y=0 بنویسیم: 0 = 10 + x/tan 40^/circ - /frac{g x^2}{2 V_0^2 /cos^2 40^/circ} /] باز هم دو مجهول V_0 و x داریم. --- احتمال قوی: سوال یک مقدار V_0 می‌خواهد که اگر و فقط اگر در یک نقطه مشخص از x به سطح برسد، مثلاً x داده نشده ولی در شکل ظاهراً فاصله افقی برخورد معلوم نیست. معمولاً در این موارد اگر زاویه پرتاب ۴۰ درجه و ارتفاع ۱۰ متر باشد و بخواهند کمترین سرعت برای رسیدن به زمین (برخورد در افق دورتر)، از ماکزیمم برد پرتابه از ارتفاع y_0 استفاده می‌کنیم. فرمول برد از ارتفاع y_0 برای زاویه بهینه /theta، به ازای y=0: R = /frac{V_0^2 /sin(2/theta)}{2g} /left[1 + /sqrt{1 + /frac{2g y_0}{V_0^2 /sin^2/theta}}/right] /] رابطه غیرخطی است و نیاز به حل عددی دارد. --- اما در سوالات تستی ساده‌تر، گاهی سرعت را چنان انتخاب می‌کنند که در نقطه رسیدن به زمین، زاویه برخورد یا وضعیت خاصی داشته باشد. از آنجایی که در تصویر اطلاعاتی جز 40^/circ, 10/,/text{m} و V_0=? نداریم، احتمالاً پاسخ عددی مشخصی نیست مگر اینکه یکی از گزینه‌ها را بدهید تا بررسی کنیم کدام درست است.
معرکه بده

سوالات مشابه فصل چهارم ریاضی پنجم

Ad image

20 رو بغل کن!

جمع‌بندی شب امتحان همه پایه‌ها در فیلیمومدرسه

ثبت‌نام کن