معلوم نیست p²=2یا =3 ، درست بنویسش
اگه 2 باشه :
همرو فرمول pgh تموم میکنه ، همینو بنویس ، سطح مقطع پیدا کن(5cmاز پایین لوله)
خب بعدش با توجه به سطح مقطع بالا ۲ تا مایع رو با فرمول pgh بنویس جمعشون کن و با P⁰ هم جمع کن که میشه
2000Pa+1600Pa+10⁵Pa=103600Pa
فشار پیمانه هم میشه P گاز منهای P⁰ که جوا سواله،میشه
103600Pa--10⁵Pa=3600Pa
ولی چون میدونیم فشار پیمانه بخوایم بدست بیاریم باید فشار گاز رو از فشار هوا کم کنیم ، به جای اینکه این کارو کنیم
همون اول فشار هوا رو جمع نمیکنیم که بخوایم دوباره کم ، کنیم یعنی فقط ۲ تا pgh مایع هارو مینویسم و جمع میکنیم
که خب یه راه سریع تر برای بدست آوردن فشار پیمانه ایه
و خب حالا اگه p²=3g/cm³
چون فرمول هارو نوشتم فقط جواب رو می نویسم ، فرمول های ۲ تاش یکیه ، راه حلشم یکیه ،
حالا از فرمول سریع تر استفاده میکنیم که میشه
2000Pa+2400Pa=4400Pa
حواست باشه( یکا های cm و g در سوال باید بشن m و Kg ) که یعنی همگی بر حسب SI باشن