حل سوال با روش استوکیومتری:
1. محاسبه جرم مولی سدیم سولفات و آب:
* جرم مولی سدیم سولفات (Na2SO4) = (2 × 23) + 32 + (4 × 16) = 142 g/mol
* جرم مولی آب (H2O) = (2 × 1) + 16 = 18 g/mol
2. محاسبه جرم اولیه سدیم سولفات و آب در نمونه:
* جرم سدیم سولفات = ٪ جرم سدیم سولفات × جرم کل نمونه / 100
* جرم سدیم سولفات = 88 × 100 / 100 = 88 گرم
* جرم آب = ٪ جرم آب × جرم کل نمونه / 100
* جرم آب = 10 × 100 / 100 = 10 گرم
3. محاسبه جرم نمونه پس از جذب رطوبت:
* جرم آب جذب شده = 20 - 10 = 10 گرم
* جرم کل نمونه مرطوب = جرم اولیه نمونه + جرم آب جذب شده
* جرم کل نمونه مرطوب = 100 + 10 = 110 گرم
4. محاسبه درصد جرم سدیم سولفات در نمونه مرطوب:
* ٪ جرم سدیم سولفات در نمونه مرطوب = (جرم سدیم سولفات / جرم کل نمونه مرطوب) × 100
* ٪ جرم سدیم سولفات در نمونه مرطوب = (88 / 110) × 100
* ٪ جرم سدیم سولفات در نمونه مرطوب = 80٪
پاسخ: درصد جرم سدیم سولفات در نمونه مرطوب 80٪ است.